Medárd napja

Június 8. Medárd több időjáráshoz, termésjósláshoz kapcsolatos hagyományt őriz. A több évszázados megfigyeléseken alapuló és sokszor "eltalált" jóslások valóságalapja igencsak komoly.
Való igaz, hogy ez időtájt esősre fordulhat az időjárás. Az Atlanti-óceán északi térségében, Nyugat-Európa térségében egy magas légnyomású anticiklon alakul ki, ezzel szemben Kelet, Dél és Kelet-Európában alacsony légnyomású ciklonok alakulnak. Ennek a jelenségnek az egyik magyarázata abban áll, hogy a szárazföld ilyenkor már a napsugarak magas beesési szöge miatt gyorsabban felmelegszik, az óceán vize viszont még relatív hűvös marad. A meteorológusok egy része ezt "monszun" vagy "monszun jellegű" jelenségnek tartja, amely tipikus formában inkább a trópusokon jelenik meg. Mindenesetre a heves esők, jégesők, zivatarok, viharos szél valóban monszunszerű időjárást képesek okozni.
Ezt a helyzetet természetesen a néphagyomány is apáról fiúra továbbadta. A legtipikusabb megfigyelés szerint, ha ezen a napon esett, akkor 40 napig nem is áll el az eső. Ebben a 40 napos időszakban benne van egy kicsit a bibliai özönvíz története is, ahol a földet elpusztító áradat előtt 40 napig esett az eső, de Szent Medárd legendáriumában is találunk erre utalást, amikor egy hangoskodó, mulatozó társaságot 40 napos esővel "csitított" le a nap névadó szentje.
Ha viszont nem esett akkor 40 napos szárazság köszöntött be, a megfigyelések szerint.
A szőlőtermő vidékeken is megemlékeztek erről a napról. Göcsej vidékén azt mondták, ha esik az eső bőséges szőlőtermés várható, de a bor minősége rossz lesz. Topolyán, a Bácskában úgy vélték, ha Medárd napján süt a nap, akkor édes lesz a bor, ha esik az eső, akkor savanyú. Baranyában és a Mura-vidéken pedig azt tartották, ha Medárdkor esik, rossz szőlőtermésre lehet számítani, viszont bő lesz a szénatermés.
Ezen a napon sok jel utalhatott arra, hogy lesz e eső. A vakondokok túrásából, a békák járásából következtettek az esőre, sőt azt is tartották, ha a tyúkok intenzíven fürdenek a porban biztos esni fog.
Voltak helyek, ahol a várva várt esőt azzal is próbálták elősegíteni, hogy különféle mondókákat énekeltek pld. az Ess eső ess...kezdetűt, de a legbiztosabb módszer az volt, ha aznap kakast főztek ebédre...