A dugó minőségi kategóriái

A dugó legfontosabb feladata, hogy biztonságban zárja le a palackot. A biztonságos azt jelenti, hogy a folyadék nem folyhat ki, és a lehető legkevesebb levegő juthat csak be a palackba. A gyors fagyasztásra szánborok palackjában rövid a dugó, a palackban tovább érő borokhoz pedig hosszú dugóra van szükség.

A parafa a paratölgy kérgének elhalt sejtjeiből áll. A sejttartalom nitrogén, a sejtfalak pedig egy szuberin nevű anyagból állnak. A szuberin vízlepergető tulajdonságú, és megakadályozza, hogy a folyadék áthatoljon a parafa dugón. A levegő is csak nehezen jut át a sejtfalakon. E tulajdonságok alapján alkalmas a parafa dugóval lezárt palack a bor további érlelésére. A parafa ráadásul rugalmas is. A palack nyakában természetes térfogatának kétharmadára préselődik össze, ezáltal olyan szorosan simul a palack falához, hogy mellette a folyadék nem képes kiszivárogni.
A parafában lévő fekete erek és pórusok a paraszemölcsök. Természetes környezetükben ezek látják el a fát az elhalt kérgen keresztül oxigénnel. A borivó számára azonban a paraszemölcs neuralgikus pont. Ezeken keresztül ugyanis bor és oxigén juthat a parafa dugó belsejébe. Minél több paraszemölcs található egy dugón, annál silányabb annak minősége. Minél silányabb a parafa dugó minősége, annál gyorsabban oxidálódik a bor, és annál nagyobb a bor károsodásának veszélye. Napjainkban a parafa dugókat hidrogén-peroxiddal fehérítik, hogy szebb és higiénikusabb látványt nyújtsanak. Ezenkívül a parafa dugókat viasszal is bevonják. Viasz nélkül csak nehezen lehetne őket a palack nyakába préselni, onnan eltávolítani pedig még nehezebb lenne.

Nincs tehát két egyforma parafa dugó. Az egyiknél nagyobb a légcsere, a másiknál kisebb. Ezért fordulhat elő, hogy ugyanaz a bor az egyik palackban frissebb ízű, a másikban pedig érettebb. Ránézésre még a laikus is meg tudja állapítani, hogy milyen a dugó minősége.

A dugó minősége lehet:

Kiváló minőségű
Az ilyen szinte teljesen paraszemölcs-mentes dugó esetében alig kerül sor légcserére. A dugóíz is ritka.

Szabvány

A paraszemölcsökkel csak mérsékelten átszőtt parafa dugóban nehezen juthat be a folyadék.

Gyenge minőség

A paraszemölcsökkel vertikálisan átszőtt parafa dugó könnyen átázik, szétmorzsolódik, és veszélyezteti a bor minőségét.

A parafa rendkívül rugalmas anyag, mert 95%-a gáz. A palack lezárása előtt a dugó átmérője 25 mm (felső rész a palackon kívül). A palack nyakában 15,5 mm-re préselődik össze.

15-20 év tárolási idő után a parafa dugót teljesen átjárja a bor. De amíg a palack száraz marad, és a parafa dugó belsejében sem alakul ki bakteriális fertőzés, nincs ok aggodalomra. Éppen ellenkezőleg: az átázott dugó nem száradt ki. 20 év elteltével azonban a legjobb minőségű dugó is megpuhul. Amennyiben a bort még ekkor sem isszák meg, célszerű a palackot újradugóztatni. A híres bordeaux-i Cháteau-k számára az újradugózás magától értetődő és ingyenes szolgáltatás. A borgyűjtőnek azonban magának kell Bordeaux-ba juttatni a palackokat. Az addigra esetlegesen elpárolgott részt ilyenkor fiatalabb borral feltöltik. Más borvidékek minőségre adó borászai számára szintén magától értetődő ez a szolgáltatás.