Szőlő és borismeret

A szőlő növény termesztése és a borászat tudománya 5000 éves múltra tekint vissza. A szőlőfajtáktól a borok készítési metódusán keresztül a bor emberi szervezetre gyakorolt hatásáig számos témában találtok érdekes és hasznos olvasnivalókat.

A borról

Mit tegyünk, ha már van borunk? Hogyan tároljuk? Mit kell tudni az egyes borok jellegzetességeiről? Egyáltalán... Mi is a bor?

Amit a dugóról tudni érdemes

A dugó, mint a borhoz kötődő igen fontos, és nagy hagyományokkal rendelkező eszköz, mely a hordók, a palackok lezárásánál játszik fontos szerepet. Viszont egyre több boron érezhető a kellemetlen dugóíz vagy dohszag. A borivók közül sokan nemigen értik miért bíznak a borászok olyan anyagban, amely tönkreteheti a boraikat. Ráadásul a palack kinyitásához is bonyolult eszközre van szükség. De mégis a hagyomány, a tapasztalatok, maga a dugó kihúzásának a folyamata az, amit a borászok oly féltve őriznek. (Keszeg Viktor főiskolai hallgató válogatása, gyűjtése alapján)

A "dugóbetegség"

Becslések szerint a parafa dugók mintegy 8%-a hibás. A tendencia növekvő. A dugó ördöge egyaránt érintheti a fiatal és régi borokat, a fehér és a vörösborokat is. Még a pezsgőnek is lehet dugóíze. A fogyasztó tehetetlen. Étteremben visszaküldheti a bort, de a borkereskedők és a szőlősgazdák nem cserélik ki a portékájukat.

A palack kinyitása előtt senki sem tudja megmondani, hogy egy bor dugóbeteg-e, vagy sem. Sem a penészes, sem az áztatott parafa dugó nem biztos jele annak, hogy parafa dugó fertőzött. A „dugóízt” először szaglással lehet észlelni. A bor dohos és keserűen csersavas szagú. A hiba teljesen elfedi a bor valódi ízét. Előfordulhat az is. Hogy a „dugóíz” csak ízléskor észlelhető. A bor ilyenkor szinte mindig élvezhetetlen.

A fertőzött parafa dugó kívülről sértetlennek tűnhet. A kellemetlen íz ugyanis az esetek túlnyomó többségében egy klórvegyület, amely a parafa dugón optikai változást nem hoz létre. Ez a klórvegyület a „2,4,6 - triklóranizol”, röviden TCA, amely már parányi mennyiségben is észlelhető: 10 ezrelék elég, hogy a bor ízét teljesen elrontsa. A TCA a penészgombák egy csoportjának anyagcsereterméke. Ezek a penészgombák klórvegyületekkel táplálkoznak, és nem a parafa dugó felületén telepedne meg, szemmel nem is láthatók. A klór és a penészgombák találkozása tehát rendkívül kényes kérdés. Amennyiben létrejön, a parafa dugó belsejében, pontosabban a paraszemölcsökben megy végbe. A gombák ott szeretnek megtelepedni. Minél több pórus, vagyis bemenet van a dugó paraszemölcsein, annál nagyobb a veszélye a gombaspórák és a klór behatolásának. A penészgombák a paratölgyerdők normális flórájához tartoznak, és ezért nem rendkívüli dolog, ha a lehántott parafakéregben is jelen vannak. A parafa dugót a tárolás során is megtámadhatják a penészgombák. A feldolgozás előtt a paratölgy kérgét azonban fertőtleníteni szokták, hogy a penészgomba-kultúrák elpusztuljanak.

A parafa feldolgozása során kerül a klór a képbe. Régebben klórt használtak a parafa fehérítésére is, ami terített asztal volt a penészgombák számára. Napjainkban erre a célra már többnyire hidrogén-peroxidot használnak, de a klór ennek ellenére mindenütt jelen van. Számos dél-európai országban a vezetékes ivóvizet is klórozzák, és a fakérget feldolgozás előtt meg kell mosni. Klór található számos tisztítószerben is, amelyekkel például a borospincék padozatát, a parafa dugókat szállító teherautók rakodóterét vagy a raklapokat – amelyeken a parafa a feldolgozás színhelyére érkezik – tisztítják.
Esetleg az érintettek tudta nélkül a borivók saját háztartásában is van klórtartalmú tisztítószer. A nem tökéletesen fertőtlenített parafa dugók tehát a szállítmányozónál, a borkereskedőnél vagy a fogyasztó háztartásában is kapcsolatba kerülhetnek a TCA-val.
A TCA a leggyakoribb, de nem az egyetlen anyag, amely miatt a bor tönkremegy. Mindenféle csíra és gombaspóra megtelepedhet a paraszemölcsökben. Különösen a meleg, nedves helyiségekben szaporodhatnak el a borra ártalmas mikroorganizmusok, így például az anizolok. A borászok a parafa dugókat gyártó cégeket hibáztatják, hogy a paratölgykéreg tárolása, válogatása és fertőtlenítése során nem járnak el kellő körültekintéssel. A parafa dugót gyártó pedig a parafa-kereskedőket, és a borüzemeket hibáztatja, hogy a tároló helyiségekben és a pincékben nem tartják be a kellő higiéniát. Valójában a folyamat egyetlen résztvevője sem zárhatja ki teljesen, hogy okozója lehet valamilyen parafafertőzésnek. Ebből következik, hogy a hagyományos fertőtlenítés nem elegendő a bor károsodásának kizárásához.

Annak érdekében, hogy a parafa dugót a borospalackok lezárásához továbbra is használhassák, az utóbbi években új eljárási módszereket dolgoztak ki, amelyek célja a bor minőségének védelme is. Ezen eljárások egyike az impegrálás Bestalonnal. Ennek során a parafa dugókat kb. egy óra hosszáig speciális fürdőben mossák, amely etanolon kívül kevés fenoloxidázt is tartalmaz, egy szuberáz alapú enzimkészítményt, amelyet Dániában fejlesztettek ki. Utóbbi ártalmatlanná teszi a parafában lévő csersav ízű fenolokat. Konkrétabban polimerizálódnak, ezáltal semleges lesz az ízük. Ugyanakkor a kellemetlen szagú anizolokat is kivonják a parafából. Mivel a szuberázenzim egyidejűleg a parafa dugó felületét is víztaszítóvá teszi, ezáltal impregnálja, lényegesen csökken annak valószínűsége, hogy a parafa dugó belsejébe folyadék jusson.

Ennél is nagyobb a várakozás Németországban kifejlesztett Delfin-eljárással kapcsolatban. Az eljárás lényege, hogy a parafa dugók a gyártás utolsó fázisaként speciális mikrohullámú készülékbe kerülnek, amely elektromágneses hullámok segítségével felhevíti azokat. Ellentétben a hagyományos forró vizes fertőtlenítéssel, az elektromágneses hullámok átjárják a dugót. Ezáltal valamennyi kémiai és mikrobakteriális szennyeződés megsemmisül. Delfin dugók 2000 óta kaphatók. A fogyasztó azonban csak a borásztól tudhatja meg, hogy az általa megvásárolt palackot Delfin vagy Bestalon dugóval zárták-e le.

A dugó minőségi kategóriái

A dugó legfontosabb feladata, hogy biztonságban zárja le a palackot. A biztonságos azt jelenti, hogy a folyadék nem folyhat ki, és a lehető legkevesebb levegő juthat csak be a palackba. A gyors fagyasztásra szánborok palackjában rövid a dugó, a palackban tovább érő borokhoz pedig hosszú dugóra van szükség.

A parafa a paratölgy kérgének elhalt sejtjeiből áll. A sejttartalom nitrogén, a sejtfalak pedig egy szuberin nevű anyagból állnak. A szuberin vízlepergető tulajdonságú, és megakadályozza, hogy a folyadék áthatoljon a parafa dugón. A levegő is csak nehezen jut át a sejtfalakon. E tulajdonságok alapján alkalmas a parafa dugóval lezárt palack a bor további érlelésére. A parafa ráadásul rugalmas is. A palack nyakában természetes térfogatának kétharmadára préselődik össze, ezáltal olyan szorosan simul a palack falához, hogy mellette a folyadék nem képes kiszivárogni.
A parafában lévő fekete erek és pórusok a paraszemölcsök. Természetes környezetükben ezek látják el a fát az elhalt kérgen keresztül oxigénnel. A borivó számára azonban a paraszemölcs neuralgikus pont. Ezeken keresztül ugyanis bor és oxigén juthat a parafa dugó belsejébe. Minél több paraszemölcs található egy dugón, annál silányabb annak minősége. Minél silányabb a parafa dugó minősége, annál gyorsabban oxidálódik a bor, és annál nagyobb a bor károsodásának veszélye. Napjainkban a parafa dugókat hidrogén-peroxiddal fehérítik, hogy szebb és higiénikusabb látványt nyújtsanak. Ezenkívül a parafa dugókat viasszal is bevonják. Viasz nélkül csak nehezen lehetne őket a palack nyakába préselni, onnan eltávolítani pedig még nehezebb lenne.

Nincs tehát két egyforma parafa dugó. Az egyiknél nagyobb a légcsere, a másiknál kisebb. Ezért fordulhat elő, hogy ugyanaz a bor az egyik palackban frissebb ízű, a másikban pedig érettebb. Ránézésre még a laikus is meg tudja állapítani, hogy milyen a dugó minősége.

A dugó minősége lehet:

Kiváló minőségű
Az ilyen szinte teljesen paraszemölcs-mentes dugó esetében alig kerül sor légcserére. A dugóíz is ritka.

Szabvány

A paraszemölcsökkel csak mérsékelten átszőtt parafa dugóban nehezen juthat be a folyadék.

Gyenge minőség

A paraszemölcsökkel vertikálisan átszőtt parafa dugó könnyen átázik, szétmorzsolódik, és veszélyezteti a bor minőségét.

A parafa rendkívül rugalmas anyag, mert 95%-a gáz. A palack lezárása előtt a dugó átmérője 25 mm (felső rész a palackon kívül). A palack nyakában 15,5 mm-re préselődik össze.

15-20 év tárolási idő után a parafa dugót teljesen átjárja a bor. De amíg a palack száraz marad, és a parafa dugó belsejében sem alakul ki bakteriális fertőzés, nincs ok aggodalomra. Éppen ellenkezőleg: az átázott dugó nem száradt ki. 20 év elteltével azonban a legjobb minőségű dugó is megpuhul. Amennyiben a bort még ekkor sem isszák meg, célszerű a palackot újradugóztatni. A híres bordeaux-i Cháteau-k számára az újradugózás magától értetődő és ingyenes szolgáltatás. A borgyűjtőnek azonban magának kell Bordeaux-ba juttatni a palackokat. Az addigra esetlegesen elpárolgott részt ilyenkor fiatalabb borral feltöltik. Más borvidékek minőségre adó borászai számára szintén magától értetődő ez a szolgáltatás.

Dugófajták

1. Természetes parafa
A borospalackok zömét természetes parafából készült dugóval zárják le. Mivel ezt egy darabban vágják ki a paratölgy (Quercus suber) kérgéből, egyben ez a legdrágább is. Alapvetően megfelel valamennyi követelménynek, amelyet egy kiváló minőségű dugótól el lehet várni. Szorosan feszül a palack nyakába, semleges ízű és természetes anyag, akárcsak a bor maga. A kifogásolható íz, vagy egyéb kellemetlen tényezők a feldolgozás és a tárolás során keletkeznek. A palackdugó fele Portugáliából származik. Kisebb paratölgy állomány található Szardínia szigetén, Észak-Afrikában, Spanyolországban és Franciaországban. A fákat ültetvényeken gondozzák, a dugógyártás tehát nem fenyegeti a természetet. Az állandóan emelkedő bortermelés következtében azonban fogytán a nyersanyag.
2. Korongdugó
A korongdugó a préselt dugó egyik változata, amikor a dugó aljára felragasztanak egy valódi parafából kivágott korongot. Ez csökkenti a borhibák előfordulásának gyakoriságát, de csakis azoknál a boroknál, amelyeket egy éven belül elfogyasztanak.
3. Préselt dugó
Ez a legolcsóbb dugó, amely a parafatölgy kérgének maradványaiból készül, oly módon, hogy granulátumot készítenek, majd azt összeragasztják. A préselt dugókra jellemző ugyan a doh- vagy dugóíz, de az utóbbi tíz évben majdnem megkétszereződött a termelése.

Más záró eszközök:

Olyan záró eszközök is vannak, amelyek sokkal egyszerűbben kezelhetők, és biztonságosabbak is. Technikailag a parafa dugót felválthatná más is, de pszichikailag nem. A borivók többsége számára a parafa dugó szent.
1. Műanyag dugó
Az utóbbi években széles körben elterjedtek a polietilénből készült dugók. Elsősorban Amerikában, de Olaszországban és Spanyolországban is ilyen színes dugókkal zárják le az egyszerűbb borokat. Íze nincs, nem dohosodik, és egy hagyományos dugóhúzóval egyszerűen eltávolítható. Vannak azonban minőségi különbségek. A legjobb szilikon dugók Amerikában készülnek. Ezek elsősorban fehérborok lezárására váltak be. A hosszabb tárolásra alkalmas vörösborok esetében még nem tudni, hogy a fenolok és a csersav nem kezdi-e ki a műanyagot, vagy hogy a polietilén nem bont-e le fokozott mértékű kénes savat, amely a bort gyorsabb oxidálásra készteti.
2. Csavaros kupak
Az italiparban széles körben elterjedt a csavaros kupakok alkalmazása. Időközben kiderült, hogy a borospalackoknál is jól bevált. Szinte légmentesen zárja le a palackot, és semmilyen ízt nem ad a bornak. Ráadásul a kezelése is egyszerű. A borivók többsége eddig még csak a literes üvegeken volt hajlandó elfogadni a csavaros kupakot.
3. Sörös kupak
Az ún. „sörös kupak” a palackok lezárásának legolcsóbb módja. Szinte légmentesen zárja le a palackot. A benne lévő műanyag betét nem befolyásolja a bor minőségét. Annak ellenére, hogy a pincékben a hároméves érlelés ideje alatt csak ilyen kupakot viselnek a legnemesebb francia pezsgők, ez a lezárási mód sem az egyszerű, sem a minőségi borok esetében nem hódított teret.

Borfajták

Fehér,vörös, rosé.....de nézzük mi van még ezeken kívül. Melyek és hogyan készülnek a több évszázados technológia fejlődésével, a kísérletező borászok újabb és újabb ötleteivel létrehozott borfajták, borféleségek. Ezek közül több a magyar "bormesterek" munkáját dicséri...

"Fehér"-Vörösbor

A kék szőlőből, főként Pinot Noir-ból és Merlot-ból készített fehérbor igazi különlegesség. Francia nevén Blanc de Noirs, úgy készíthető, ha a kék szőlőt a szüret után azonnal préselik, így a must nem érintkezik a színanyagot adó héjjal. Ezt a módszert helyenként alkalmazzák pezsgő alapbor készítésénél is. Emellett ez az eljárás olyan vörösbortermelő vidékeken, ahol úgymond így fedezik a fehérborszükségletet. Észak -Olaszország, Svájc borvidékein elterjedt a Merlot Bianco, amit néha barrique hordóban érlelnek. Nálunk a Pinot Noirból készül, igen gyümölcsös, friss borról van szó, aminek a színében pici rózsaszín árnyalat jelentkezik.

Aszú

Az aszú (németül Ausbruch) borkülönlegesség, amely aszúsodott szőlő (aszúszemek) hozzáadásával készül. Az aszúsodást a Botrithis nevű penészgomba okozza, amely a szőlőszemekből a vizet hasznosítja, s így a szőlőszemek összetöppednek, összeaszalódnak. Ezekben az aszúszemekben rendkívül magas a cukor és az egyéb ízanyagok koncentrációja. Ezekre az aszúszemekre töltik rá az újbort vagy a bort és ízanyaguk, aromájuk a borba ázik. Aszerint, hogy mennyi aszúszemet használnak fel a folyamathoz, különböztetünk meg többféle aszúbort is. A világon a legismertebb és leginkább kialakult technológiával készülő ilyen bor a Tokaji Aszú, amelyből 3, 4, 5 és 6 puttonyos verzió is készül. Tokajon kívül ismert vagy ismert volt még a Móri, a Ruszti, a Szerémi valamint a különleges módon, vörösborból készült Ménesi Aszú.

Aszú Eszencia

A tokaji aszú eszencia ugyanúgy készül, mint az aszú, de mind beltartalmában, mind cukortartalmában többet nyújt, mint egy 6 puttonyos aszú. Kiváló aszús évjáratokban szokták készíteni, és mint a neve is mutatja, eszenciáját adja mindannak, amit egy jó aszúborban kedvelünk. Egy igazi nektár, a borok királya.

Avinált bor

Avinált bornak a borpárlattal, szesszel felerősített borkülönlegességeket nevezik. A technológiai alapja az, hogy alkohol hozzáadásával kezelik a mustot. A mustban folyamatban lévő erjedési folyamat az alkohol hatására leáll, így kellőképpen édes, magas alkoholtartalmú italt kaphatunk. Természetesen vannak száraz avinált borok is, ilyenkor a borhoz adják az alkoholt. Az avinált borokat akár évtizedeken keresztül is hordóban tovább érlelik. A világ leghíresebb avinált borai a Portói illetve a Sherry.

Eszencia

Az eszencia – más néven natúr eszencia – a külön szüretelt aszúszemek feldolgozása után keletkezik, amelyet évszázados hagyományok alapján aszútésztává alakítanak és erre alkalmas edényekbe halmozzák. Azt a nagyon sűrűn folyó, rendkívül magas cukortartalmú barnás színű lét, amely helyenként több száz gramm/liter cukrot is tartalmazhat és az aszútésztából saját súlyánál fogva csepeg ki, nevezik eszenciának. Korábban nagyon fontos gyógyszerként használták mindenféle bajokra (pl. étvágytalanság, egyéb emésztőrendszeri betegségek) és sokáig patikákban árulták. Manapság a borászok inkább a borok minőségének javítására használják a kevésbé jó évjáratokban.

Fehérbor

A fehérbor általában fehér szőlőből készül, színe azért fehér (a zöldesfehér árnyalattól egészen a szalmasárgáig terjedhet), mert a szőlő héjában nincsenek olyan színanyagok, melyek a színét a fehér tartománynál jobban megfestenék. Speciális technológiával kékszőlőből is lehet fehérbort készíteni (Blanc de Noir). Ilyenkor a szőlő leve gyorsan elválasztásra kerül a héjtól, melynek színanyaga nem ázik bele a mustba.

Fordítás

Hivatalosan a fordítás, amely több évszázada készül már a tokaji pincékben nem más. mint: " A kipréselt aszútésztára felöntött meghatározott termőhelyről származó mustból vagy azonos évjáratú borból alkoholos erjedés útján készült, a forgalombahozatal előtt legalább két évig, ebből legalább egy évig fahordóban érlelt tokaji borkülönlegesség, amely jellegzetes érlelési illattal és zamattal rendelkezik.” A törvény tehát egyértelműen fogalmaz. A fordítás finom, karakteres édes bor, amelyet főként nagy évjáratokban készítenek, s bizony előfordul, hogy némely években a szamorodni, sőt a 3 puttonyos aszú minőségével vetekedik.

Gyöngyöző bor

A gyöngyöző bor rendkívül hasonló a habzó borhoz, de annál kevesebb szénsavat tartalmaz, ami nem mesterséges hozzáadással, hanem kizárólag erjedésből származik. A gyöngyöző bor palackjaiban 1-1,5 bar nyomás uralkodik. Létezik szén-dioxid hozzáadásával készült gyöngyöző bor is, de ilyen esetben a palackon fel kell ezt tüntetni.

Habzó bor

A habzó bor mesterségesen hozzáadott, benne elnyeletett (szaturált) szénsavtartalmú bor. Jellegében hasonlít a pezsgőhöz. Habzóbor esetén a törvény szerint legalább 3 bar túlnyomás uralkodik a palackban.

Jégbor

A magyar bortörvény szerint a jégbor egy olyan meghatározott termőhelyről származó minőségi bor, amelyet túléretten, megfagyottan szüretelt és préselt szőlőbogyók felhasználásával készítenek és minimum 282 g/l cukrot tartalmaz. Magyarországon nem igen volt hagyománya az ilyen különleges borok készítésének, ez inkább Ausztria, Németország, az újvilági termőhelyek közül Kanada privilégiumának számít. A hagyományok hiányán túl inkább klimatikus okai vannak a kevés magyar jégbornak, amely nem minden évben születhet, s az egész országban néhány száz litert készítenek belőle, meglehetősen borsos áron értékesítve. A Tokaji borvidéken kívül, ritkán Sopron környékén, a Hajós-Bajai borvidéken és Móron lehet leginkább találkozni a nektár édességű különleges jégborral. Német földön főképp Rajnai rizlingből készítik, nálunk többek között Furmintból és Ezerjóból is készülhet
Készítése sokrétű odafigyelést és szerencsés időjárást kíván meg. A kinn hagyott szőlőnek természetesen egészségesnek kell lennie, az sem árt, ha már valamennyire töppedtek a szőlőszemek. Ekkor érkezik az első fagy, ami minimum -5 °C-ot jelent. A fagy hatására a szemekben lévő víz lényegében kifagy, s a szőlő értékes, zamatos beltartalma koncentráltan megmarad. Ez az a pillanat, amikor le kell szüretelni és gyorsan ki is kell préselni. Préseléskor a fagyott szemekből csak lassan folydogál a must, ami rendkívül illatos és gyümölcsös, nektár szerű nedű. Ha az időzítés nem megfelelő - ez akár néhány órán is múlhat - a hőmérséklet emelkedésével a kifagyott víz visszakerülhet a mustba, felhigítva a jégbor alapját. Az egyszer megfagyott, aztán felengedő szőlő pedig a mirelit árukhoz hasonlóan teljesen tönkremegy. Kanadában, Németországban sokkal kiszámíthatóbb az első fagyok megérkezése, ezért ott lényegesen könnyebb előállítani ezt a zamatos, édes borkülönlegességet.

Jégbor történelem

A fagyott szőlőből való borkészítés természetesen nem napjaink találmánya. Martial római kori író (isz. 40-103) már tudósított arról, hogy némely szőlősgazda szőlőjét novemberben fagyottan szüreteli. Nagyjából ugyanebben az időben írt idősebb Plinius bizonyos szőlőfajtákról, melyeket korán sohasem szüretelnek le, csak késöbb, miután a bogyók megfagytak. Ezek után a tudósítások után azonban 1700 évnek kellett eltelnie, hogy az emberiség ismét hírt halljon a jégborról, mégpedig Németország borászai révén. Dromerscheinben (Bingen mellett) az 1829-es évjáratú szőlőből az extrém hideg miatt néhány szőlősgazda a tőkéken hagyott valamennyi szőlőt hogy a madaraknak legyen mit csipegetni. A maradékot 1830 február 11-én szüretelték le, és meglepetten tapasztalták hogy rendkívül édes, és különleges aromájú must készült a fagyott szőlőből. A 19. századból a német szakirodalom még említést tesz az 1846-os, 1875-ös, és 1890-es évekről is, amikor fagyott szőlőt szüreteltek a gazdák, és különleges minőségű csemegeborokat készítettek.
Forrás: www.wikipedia.org

Máslás

A bortörvény szerint máslás: „A szamorodni, vagy az aszú seprőjére felöntött mustból vagy azonos évjáratú borból alkoholos erjedés útján készült tokaji borkülönlegesség, amely jellegzetes érlelési illattal és zamattal rendelkezik és a forgalombahozatal előtt legalább két évig, ebből legalább egy évig fahordóban érlelték.” A jó minőségű aszú seprő akár 30-40 % aszúbort is tartalmazhat, ezért a rátöltött must vagy bor néhány nap alatt valóban jobb minőségű, telítettebb lesz. Nagyon keveset készítenek belőle, ritkán kapható önállóan, inkább házasításra használják.

Mézbor

A közhiedelemmel ellentétben a mézbor nem mézzel ízesített bort jelent, hanem mézből és vízből erjesztett különleges ital. Általában egy rész mézhez négy rész víz kerül, és ezt az egyveleget erjesztik ki. Ókori eredetű.

Rosé

A rosé más néven rózsabor. Kékszőlő fajták feldolgozásával készül. A lényege, hogy a kékszőlő héjában lévő színanyag a rövid ideig tartó héjon áztatás miatt csak kis részben ázik bele a borba. Színe a halvány rózsaszíntől egészen a világos pirosig terjedhet. Ez a szőlőfajtától és az áztatás idejétől is függ. A rosék többsége manapság reduktív technológiával készül, amely az igazi friss, üde, ropogós gyümölcsös jegyeket igyekszik megtartani a birban. Ivási hőmérséklete általában alacsonyabb még a fehérbornál is, 7-11 C fok között optimális. Ilyenkor jönnek legszebben a gyümölcsös jegyek. Kisebb tételekben,de lehet találkozni hordós érlelésű roséborokkal is, ezek nem hivalkodnak annyira illatukkal, de kellemes, könnyed borélményt nyújtanak. A rosé napjainkban egyre népszerűbb, s a gasztronómiában is igyekszik helyét megtalálni, széles skálán mozog a hozzá illő levesek előételek, saláták sora, de akár a sült húsok, sőt desszertek világába is be tud lépni. Nyári melegekben pedig egyáltalán nem bűn, ha iszogatunk egy kis hamvas roséból készült fröccsöt....

Fotó: Arno Wesselink

Sangria

A Sangria, amely a sangre-vér szóból származik, az Ibériai-félszigetről indult világhódító útjára. Ma már nemcsak Spanyolországban, Portugáliában fogyasztják előszeretettel, hanem szinte mindenhova eljutott, számos receptje létezik. Sőt Spanyolországon belül tartományonként, régiónként más és más recept alapján készül. Kinézete alapján "spanyol bólénak"is nevezhetnénk. Az alapja bor, általában vörös (létezik a fehérbor alapú Sangria Blanco is), némi borpárlat, (gyakran brandy, triple sec, rum, vodka...stb.), friss gyümölcsdarabok (barack, kiwi, alma, szamóca, narancs...stb., lime vagy citromlé és kevés édesítő (méz, cukor vagy narancslé). Nyáron jól behűtve, jégkockával kínálják, igazi frissítő ital, ami magas alkoholtartalma miatt gyorsan a fejbe száll.

Fotó: colonnade

Sherry

Az avinált (szeszezett) borok közül a spanyolországi Jerez de la Frontera környékén termelt szőlőből készült, évszázados hagyományokkal rendelkező borkülönlegesség a sherry. A legismertebb típusa a Fino és a Cream sherry. Készítésénél előnyben részesítik a környéken jellegzetes Pedro Ximenez nevű szőlőt.

Siller

A siller német eredetű kifejezés. (Schiller: csillogó, fénylő) A rosénál sötétebb piros árnyalatú bor, amely átmenetet képez a vörösbor felé. A kékszőlő héjának színanyaga a hosszabb héjon erjesztés miatt már nagyobb mennyiségben kerül a borba. Sok helyen nevezik piros bornak, kástélyos bornak, de használatos a fuchsli kifejezés is (pl. Szekszárd környékén), amely a róka szőrének színére utal.

Szamorodni

A lengyel eredetű szó jelentése: ahogy termett. E tokaji borkülönlegesség az aszúszemek kiválogatása nélkül, teljes, részben aszúsodott fürtökből készül. Száraz és édes változata is kiváló aperitif. Jó, aszús évjáratokban az édes szamorodni képes olyan beltartalommal és édességgel bírni, hogy ezzel túllép egy átlagos évjáratú 3 puttonyos aszún is.

Vörösbor

A vörösbor kékszőlőből készülő bor, amely a szőlő héjában lévő színanyag kioldódásával nyeri el színét. A héjon áztatás ideje meghaladhatja akár a 14 napot is. A vörösborok színe a pirostól egészen a lilásfeketéig terjedhet, amely leginkább a tintára emlékeztet. Nem véletlen, hogy latin országokban „vino tinto”-ként is ismert.

Fotó: IraGelb

Wermuth

A vermut elnevezés az ital elsődleges növényi alapanyagára, az ürömre utal. A szó a növény germán nevéből, a „wormwood"-ból ered, mely elnevezést az ital elterjedése után Franciaországban is átvettek, majd kissé finomított formában: „vermut"-ként terjedt el.
Egyfajta ürmös bor, mesterséges csemegebor (cukortartalma cukorszirup, alkoholtartalma hozzáadott szesz, illat- és ízanyaga növényi aromák). Létezik édes és száraz verziója. Nagyon hasonlatos a Kárpát-medencében ismert ürmössel, leghíresebb vermut a Martini.

Ürmösbor

Az ürmösbor növényi anyagokkal, fűszerekkel ízesített borkülönlegesség, amely a Kárpát-medencében évszázados hagyományra tekint vissza, valószínűleg ókori eredetű. Legendásak voltak az erdélyi és délvidéki ürmösök. Összefoglaló nevüket az ízesítésre leggyakrabban használt fehér ürömfű (Artemista absinthium) növényről kapták, de ezen kívül gyakran tartalmaznak kakukkfüvet, ezerjófüvet, angelikagyökeret, kálmosgyökeret, rozmaringot, borsmentát stb. Készülhet édes és száraz verzióban. Közeli rokonságot mutat az Itáliában elterjedt vermuttal.

Eltarthatóság

A borok eltarthatóságát a tárolási körülmények mellett összetételük is meghatározza. Egy bor annál tovább tartható el, minél több benne az alkohol, a sav és a szárazanyag (benne a cukortartalom).
Az alkohol egyértelműen gátolja a mikrobiológiai folyamatokat.
Az érés során a savtartalom csökken. Savak egyrészt a bor élvezeti értékében játszanak nagy szerepet, másrészt az alacsony PH is szabályozza a borban lejátszódó kémiai és biológiai folyamatokat.
A szárazanyagtartalom ugyancsak fontos a bor harmóniájának kialakításában. Általában egy reduktív, üde száraz bort kevesebb ideig tudunk eltartani, mint egy oxidatív édes bort. Ez nem csak a bortípus függvénye, hanem az alapanyagé is, hiszen az oxidatív kezelést sem bírta volna a bor, ha az eltartásért felelős paraméterei nem megfelelőek.

Lélegzik a bor a palackban?

A vörösbor érésének idejét a szőlőfajta, a származási hely, az évjárat és nem utolsó sorban a parafa dugó minősége határozza meg. A hosszú érlelésű borok palackjait legalább 40 mm hosszú dugóval zárják le, amely csak kevés mennyiségű oxigént enged át. A bor ennek következtében lassan lélegzik, és jobban érik.

A bor felszíne és a parafa dugó közötti kis légréteg elég ahhoz, hogy a bort néhány évig ellássa oxigénnel, és a bor „lélegezni” tudjon. Ez azt jelenti, hogy ha a parafa dugó egyáltalán nem enged át levegőt, a bor még akkor is érhet még két-három vagy több évig a palackban.
Tökéletesen légmentesen lezárt bor azonban ne létezik. Még a legjobb minőségű parafa dugók sem zárják el teljesen a gázcsere útját. Ennek az a következménye, hogy oxigén jut be a palackba, és alkohol meg víz párolog el. A laikusok számára is jól látható, hogy a régebbi borok borszintje alacsonyabb, mint az újboroké. A folyadéknak egy kis része tehát elpárolgott. A tapasztalt borivó ilyenkor tudja, hogy a bort mihamarabb el kell fogyasztani. Minél alacsonyabb ugyanis a palackban lévő bor szintje, annál több oxigén jut a palackba, és minél nagyobb a bor és az oxigén érintkezésének mértéke, annál gyorsabban oxidálódik a bor. A csökkent borszint következtében az öregedési folyamat exponenciálisan gyorsul. Különösen nagy a bor felületének érintkezése az oxigénnel, ha a palackot fekve tárolják. Kisebb veszélyben van az állva tárolt bor. Az utóbbinak viszont az a kockázata, hogy a parafa dugó kiszáradhat.

A palack belseje és a környezet közötti gázcserére a parafa dugó és a palack nyaka között kerül sor. Mikroszkóp alatt jól látható, hogy a palack nyaknak felszíne durva és egyenetlen. Még a legrugalmasabb parafa dugó sem tud úgy belesimulni, hogy egyáltalán ne kerüljön sor gázcserére. A réseken és a mélyedéseken keresztül egyrészt alkohol és folyadék párolog el a palackból, másrészt oxigén hatol be a palackba. A sok paraszemölcs ás pórus a dugón tovább fokozza a gázcserét. Ennek az a következménye, hogy a bor hamarabb érik. Amennyiben a parafa dugó kiszáradás vagy elöregedés következtében zsugorodni kezd, és egyre több folyadék párolog el, már nem „lélegzésről”, hanem oxidációról beszélünk.

Egy közönséges parafa dugó milliárdnyi sejtből áll, amelyekben nitrogén van. Olyan szorosan sorakoznak egymás mellett, hogy nincs köztük rés. A sejtfalak cellulózból állnak. A cellulózhoz egy szuberin nevű anyag is társul. A szuberin hidrofób anyag, ami azt jelenti, hogy víztaszító hatású, tehát az alkohol, a zsír és a levegő is csak nehezen hatol át rajta. Ennek következtében a parafa szövetén keresztül csak egészen kis mennyiségű oxigén jut át.

A szőlőről

Nézzük meg magát a növényt, amely a bor alapanyagát termeli meg számunkra. Honnan származik, milyen típusai vannak, hogyan terjedt el, hogyan fejlődött az utóbbi évezredekben?

Fotó: sedarte

A szőlő növény eredete

A borszőlő-Vitis vinifera, előtörténete majd 100 millió évre nyúlik vissza. Ekkor a földtörténet kréta korszakában jelenhetett meg a szőlő őse, amely az évmilliók alatt számos változatban jelent meg.

A mai Magyarország területén a földtörténet újkorából származnak az első szőlő növényre utaló maradványok, amelyet Vitis tokayensis, illetve Vitis hungarica néven ismerhetünk. Ezek az "ősszőlők" egyáltalán nem hasonlítottak a ma ismert lédús, zamatos, illatos borszőlőre. Valószínűleg kemény zöldbogyós, kesernyés, savanyú levű vadgyümölcsök lehettek.

Ha növény-rendszertanilag vizsgáljuk, akkor röviden azt lehetne elmondani, hogy a szőlő a zárvatermők törzséhez tartozik, ezen belül a Bengevirágúak rendjébe, s a Szőlőfélék (Vitaceae) családjába. Remélem a középiskolai biológiaórákról dereng valami... A szőlőfélékhez többszáz faj tartozik. Ha tovább bontjuk a kérdést, s közelítünk a szőlő növényhez a Vitis nemzetséghez jutunk, amelynek az egyik alnemzetsége, a jól csengő Euvitis lett a világ ismert szőlőfajtáinak az alapja. Az Euvitis alnemzetségből a kontinensvándorlás, az éghajlati és egyéb adottságok változásának okán alapvetően három földrajzilag elkülöníthető szőlőcsoport jött létre. Az észak-amerikai fajok, mintegy 30 db, a kelet-ázsiai fajok (40 db) és az eurázsiai fajok, amelyek ugyan csak 2 fajjal képviseltetik magukat, mégis a világ borászatának alapjául szolgáltak.

Az utolsó nagy jégkorszak komoly pusztítást vitt véghez az eurázsiai virágos növények között. Az egyik nagy túlélő, szerencsénkre a Ligeti szőlő (Vitis silvestris) volt, amelynek az őshazája valahol Közép-Ázsia és a Kaukázus közt keresendő, de a legújabb kutatások szerint a Balkánon és Észak-Afrikában is megmaradhatott. A Ligeti szőlő a jégkorszak után, 7-8 ezer évvel ezelőtt terjedt el, s az ember hamar termeszteni, nemesíteni kezdte. Ennek eredményeképp a leve zamatosabb, édesebb lett, s létrejött a Kerti szőlő, a már említett Vitis vinifera, amely lényegében a ma ismert borszőlők alapja.

Fotó: LizA2012

A szőlőfajták kialakulása

A világ minőségi borászatát az eurázsiai fajokból, név szerint a Vitis silvestrisből nemesített Kerti szőlő (Vitis vinifera) határozza meg. A Kerti szőlő számtalan szőlőfajtának az alapja. A világon jelenleg termelt több ezer minőségi borszőlő fajta három csoportra osztható.

Vannak az úgynevezett Keleti vagy Orientális fajták, melyek között több ismert magyarországi fajtánk is szerepel. (Juhfark, Leányka, Kékfrankos, Medoc, Portugieser...stb.)

A második csoport a Nyugati vagy Occidentális fajták köre, ide tartozik a Chardonnay, Olaszrizling, Rajnai rizling, Merlot, Sauvignon blanc, a Semillon, a Veltelini és a Cabernet...stb.

A harmadik csoport a Pontuszi fajok közössége, amelyhez sok hungarikum fajtánk tartozik, pld.: a Furmint, Hárslevelű, Ezerjó, Kéknyelű, de ilyen a Kadarka, a Kövidinka, az Izsáki sárfehér is.

Természetesen a szőlőfajták száma folyamatosan nő, hiszen az egyes fajok egymással nemesíthetőek. A számtalan nemesítésnek rengeteg új szőlőfajta köszönheti a létét, s közülük sok szép sikereket ért el.

Magyarország a XX. században igen komoly nemesítési potenciállal és szakembergárdával bírt, elég ha csak a kecskeméti, badacsonyi, pécsi, egri, szegedi...stb. szakemberekre gondolunk.

A teljesség igénye nélkül egy-két nemesítőt és fajtáikat érdemes megemlíteni. Kurucz András és Kwaysser István nevéhez fűződik az Ezerfürtű, a Karát. Bakonyi Károly munkája a Korona, a Cserszegi fűszeres. Király Ferencé a Zengő, Zenit, Zéta, Zefír, Zeus. Kozma Pál nemesítette a Mátrai muskotályt, a Bíborkadarkát. Szegedi Sándor a Téli és a Pölöskei muskotályt, a Favoritot. Mathiasz János a Cegléd szépét, a Szőlőskertek királynőjét. Csizmazia József, Bereznai László műve a Bianca, a Medina, a Zalagyöngye , a Lakhegyi mézes. Kocsis Pál pedig a népszerű Irsai Olivért és az Attila, valamint a Kocsis Irma nevű csmegeszőlőket alkotta meg.

Külföldi nemesítéseket is érdemes megnéznünk. Fricz Zweigelt a Zweigelt kékszőlőt, Müller Thurgau a nálunk Rizlingszilvániként ismert Müller Thurgaut nemesítette ki, de ismert a Müller nevezetű szőlész által nemesített Blauburger, s a Robert Moreau munkáját dícsérő Ottonel muskotály is.

Direkttermők és rezisztens fajták

Az észak-amerikai szőlőfajták, amelyek az eurázsiai és ázsiai társaikkal együtt az Euvitis alnemzetségből fejlődtek ki, a földrajzi elkülönülés miatt különbözőképp fejlődtek. Vitis labrusca-tól, arizonica-tól, riparia-tól és egyéb hasonló Vitis változatoktól származó fajták ismertek Magyarországon is.

A filoxéra „járvány” idején, a betegségnek remekül ellenálló szőlők nagy számban kerültek Európába, s rövid távon megoldást jelentettek a szőlővész okozta sokkra. Ismertebbek a Noah, amit mifelénk csak egyszerűen Novának neveznek, az Izabella, Elvira, Othello, Delaware, Jacquez, Clinton, Herbemont, Lydia, New York, Concord, Niagara stb.

Ezeket összefoglalóan direkttermőknek nevezik, mivel szaporodásuk az eurázsiai Vitis viniferához képest egyszerűbb, oltás nélkül, közvetlenül szaporíthatóak. Az ilyen szőlőkből készült borok minősége nem a legjobb, bár sokan esküsznek a finom zamatú Othello vörösborra. Színük illatuk különleges, már kis mennyiségben is felismerhető, ha más borhoz keverik őket. A borászok a direkttermő ízt rókaíznek, poloskaíznek, esetleg llabruszkaíznek nevezik. Szőlőlének, gyümölcsként fogyasztva azonban egyik-másik direkttermő igazán finomnak mondható. A bortörvény szerint direkttermőből készült bort forgalomba helyezni nem is lehet, mint ahogyan ilyen szőlőt telepíteni sem.

Az amerikai szőlőfajták több pektint tartalmaznak, mint európai társaik, így a borukban a metilalkohol is nagyobb mennyiségben fordul elő. A pektin ugyanis nagy részben metil alkohollal van észterezve, s annak bomlásakor keletkező veszélyes alkohol a borba is belekerülhet.

Az amerikai fajták keresztezéséből számtalan fajta jött létre a későbbiekben, de ezek a direkttermő hibridek, bár a betegségeknek ellenálltak, boraik tekintetében minőségtelenek maradtak, s nem jelenthettek hosszú távú megoldást. A filoxérával együtt támadó, szintén Amerikából „behozott” gombabetegségek, a peronoszpóra és lisztharmat elleni védekezés hívta életre az úgynevezett rezisztens szőlőfajtákat, amelyeket a direkttermő és az európai Vitis viniféra fajok keresztezéséből hoztak létre. A cél a minőségi borszőlő előállítása volt, mindezt úgy, hogy a betegségekkel szembeni ellenálló képesség megmaradjon.

Sok francia, német borász dolgozott az ilyen termő hibridek létrehozásán. Közülük pár nálunk is ismertté és elterjedtté vált. Ilyen volt a Százszoros, a Baco, az Aurora, a Feri szőlő, a Pannonhalmi kék, de a legismertebb ilyen rezisztens fajta a Seyve-Villard lett. Ez utóbbit használták fel a magyar nemesítők több ismert borszőlőfajtánk létrehozására, úgy mint Bianca, Medina, Zalagyöngye, Lakhegyi mézes…stb.

Érdekességként említsük meg, hogy az amerikai fajtákon kívül ázsiai fajokat is próbáltak a keresztezéseknél felhasználni. Ezek fagytűrő képességükkel emelkedtek ki, s szintén önmagukban rossz minőségű bort adtak. Leghíresebb a Vitis amurensis volt, aminek a Vitis vinifera-val történő keresztezéséből jött létre többek között az ismert Kunleány, Kunbarát fajta is.

(Felhasznált forrás: Dr. Zanathy Gábor: Agro napló, Országos mezőgazdasági szakfolyóirat - VIII. évfolyam - 2004/12.)

Bor-élettan

Régóta tudja az ember azt az alapigazságot, hogy a bor mértékletes fogyasztása egészségére válik. Sokféle pozitív élettani hatása mellett, természetesen finom is, talán ezért is válhatott a bor évszázadok alatt legismertebb gyógyszerré. Étvágytalanságtól egészen a szívbetegségekig, lelki bajoktól a „szerelemserkentésig” jól használható, de manapság a wellness és a szépségipar is eredménnyel hasznosítja.